Čechofobie

25. ledna 2015 v 11:26 | Kwítko |  volnomyšlenkařina
Ať už je to ve spojení s útoky v Paříži nebo Syrskými uprchlíky, čím dál tím víc se v českých médiích vyskytují články o Islámu a muslimech. Bohužel, drtivá většina z nich namísto aby veřejnost informovala a vyvracela zevšeobecňování tak ji dezinformuje, články jsou islamofobní, podporují nezávistivost vůdčí menšinám, propagují stereotypy a jsou cílené právě na jedince, kteří nejspíš muslima nikdy neviděli ani z rychlíků (nebo je limitují jen na 'zahalené ženy a zarostlé muže').
Asi bych to pochopila a lépe by se mi to akceptovalo kdyby to byla jen starší generace, ale je mi líto, že naopak má generace, mladí lidé, kteří mají lepší přístup k informacím, zkušenostem ze zahraničí apod. jsou mnohdy většími rasisty a islamofobiky a nevidí si často do úst.
Ráda bych tak zkusila alespoň oponovat těm hlavním argumentům jako integrace, terorismus, islamizace Evropy apod. Těm co chtějí být proti názor nezměním, ale doufám, že si alespoň uvědomí jak scestné nebo sobecké jsou některé z jejich argumentů.
Islám - co, kdo a kde?
Sama bych to nedokázala shrnout lépe než D. Antoš
1. Islám nic neznamená. Je to vágní označení množiny myšlenkových směrů, které nemají snad ani jednu vlastnost/víru/pravidlo všechny společné.
2. Muslim je kdokoliv se za něj považuje. Většina se hlásí k některému z myšlenkových směrů v množině islám. Spousta se hlásí k rodičům a tradici.
3. Šaría je islámská verze našeho "přirozeného práva". Tzn. představa, že právo společnost nevytváří, ale nalézá v Koránu a odkazu Mohameda.
4. Šaría má tisíce verzí, protože každý (ne)učenec má vlastní názor. Neshodnou se na obsahu ani na metodě nalézání - jako u nás s přirozeným právem.
5. Státy fakticky aplikují pozitivní "psané" právo v různé míře a verzi inspirované lokálními představami o šaríi. (
http://en.wikipedia.org/…/Application_of_sharia_law_by_coun…)
6. Statisticky více muslimů než nemuslimů zastává postoje, které občas označujeme za konzervativní (odpor k ženám, homosexuálům atd.)
7. Statisticky více starších lidí, chudších lidí, méně vzdělaných lidí a Růsů zastává řadu shodných "konzervativních" názorů. A?
8. Islamismus je názor, že něco v množině "islám" by mělo určovat řádný život člověka a společnosti. Islamismus má logicky milion verzí.
9. Islamisté se liší jak v cíli (co je ten řádný život), tak v metodách (jak o aplikaci islámu usilovat).
10. "Nejměkčí" verze islamismu je v Evropě Tariq Ramadan, v Tunisku místní Muslimské bratrstvo. Své hodnoty prosazují volbami - něco jako KDU.
11. Některé islamistické strany mají tendenci demokracii formálně respektovat, ale fakticky podrývat, viz Erdogan v Turecku - něco jako Orbán.
12. Nebezpečnou skupinou islamistů jsou "islámští fundamentalisté". Mají také desítky verzí, od Saúdské Arábie po Islámský stát a Taliban.
13. "Islámský fundamentalismus" se od jiných islamistů odlišuje propagací velmi kruté a primitivní verze islámu vymyšlené v 18.-20. století.
14. Muslim/islám > islamista > islámský fundamentalista > IS/Al Káida. Každý krok je pokles minimálně o řád.
15. Liberální Evropané mají dva potenciální problémy s muslimy a imigranty: relativně časté neliberální postoje a islámský fundamentalismus.
16. Neliberální postoje mají i různí nemuslimové a máme dlouhou zkušenost s jejich změnou (většinu dnešních křesťanů by kdysi exkomunikovali).
17. Islámský fundamentalismus je malinkatá primitivní část vágní množiny "islám", která převážně tyranizuje muslimy - včetně Saúdské Arábie. (konec citace)

Tímto nechci nijak zlehčovat problém Islámského fundamentalismu, ale poukázat na to, že ne všichni jsou fundamentalisti, ne všichni muslimové se řídí jejich pravidly a co víc, ne všichni, 'muslimové' jsou nutně věřící. Mnohdy je to tradice a kulturní 'dědictví'. Například v Malajsii v občance musí být napsáno jestli jste křesťan, muslim nebo budhista - vzhledem k tomu, že jde o muslimský stát muslimové mají výhody v denním životě a tak se někteří zapíšou jako muslimové i když do mešity nechodí a doma nemají ani korán. Z vlastní zkušenosti mohu říct, že jsem u alespoň 2 takových lidí pár dní bydlela.
Navíc i pojem 'křesťan' je přece zavádějící... Pravoslavní? Katolíci? Protestanti? Různé hodnoty, výklady Bible, Svatí, stovky různých církví...Islamizace
Argumentem často bývá, že 'my přece nechceme islamizaci Evropy'. 'A't si tady to nábožnství netahají, my tu máme mír' apod. Co takhle Svodoba slova a náboženství? Nebo to tu bude znova holocaust protože se nám něco 'méně hodí'?! Hodně často se také zmiňuje, že muslimové jen plodí děti a brzy nás v počtu předženou.
Tak 1) to my Evropani jsme asi zapomněli kdo dotáhl křeštanství do Afriky a Asie a kdo nazýval černochy ďábly a ty co se nechtěli dát pokřtít a vyznávali jiné bohy vraždili. Chápu, že jsou to století (i když misionáři šíří křesťanství v nenásilné verzi i dnes), a neříkám, že si máme sypat popel na hlavu, ale minimálně by nám to mohlo poukázat na to, že je to lidská povaha snažit se přesvědčit jiné o své pravdě (což nikoho, opět, neomlouvá ale nikdy neomlouvalo) a jde plně jen o moc, kerou daná skupina, národ, světadíl či mocnost má. 2) děti... to mi přijde hezky vtipný argument, třeba to že my Evropani vymíráme a oni muslimové mají dětí hodně. Copak je to jejich problém/chyba? Ne, my si vybrali karieru namísto dětí, navíc doporučuji Hanse Roslinga (jeho gapminder je úžasná věc a doporučuji všem!) Statistiky ukazují, že to není náboženství, které determinuje kolik má kdo dětí (vždyť i křesťané mají většinou početnější rodiny než ateisté) ale jde o to kolik se předpokládá, že těch dětí přežije. Generace muslimů, kteří se v Evropě narodili rozhodně nemají oněch-4-8dětí jak se všude říká (Gapminder).
Taky jsem slyšela názory, že se muslimové neumí přizpůsobit a tahají sem své zvyky... Opět proti tomu nic nenamítám, jen si musíme uvědomit naši pošetilost a vlastní slepotu. EXPAT komunity jsou často vyhledávány (ať nyní přes FB, po barech nebo jakkoliv). Tak zvané 'Kluby pro bílé' máte všude po Asii a Africe, CZSK komunity máte od Kanady, přes Hong Kong až do Skotska. Weby, které dovážejí české jídlo do všech končin světa je nespočet. Nyní se můžete učit česky i na Tchajvanu. To když totiž Češi učí své děti česky a české tradice v zahraničí se často nazývá 'návrat ke kořenům' ale když to jiný národ nedejbože dělá u nás tak to je 'špatná integrace'. Rozhodně neříkám, že jsou všichni imigranti svatí a naučí se do roka plně česky a svíčková bude jejich oblíbeným jídlem. Ale mnoho čechů (mě včetně) preferuje bramborák před McDonaldem a smaženou Mars čokoládou i když žiji v zahraničí. Nemyslím si, že se ze mě stala Skotka (ani tady nehodlám zůstat) ale hledím si svého a respektuji tuto kulturu. Respektovat jeden druhého je cíl. Neměli bychom očekávat, že všichni imigranti k nám se najednou stanou 100% čechy, ale taky je smutné, že něktěří jim nedají ani šanci aby to zkusili. My nerespektujeme je a díváme se na ně 'shora' jak pak oni můžou respektovat nás? Automaticky si někteří myslí, že Syrští imigranti budou zlo a šířit Islám, málo z nich si uvědomuje, že oni utíkají před válkou a mají jiné věci na starosti. Žijeme ve 21.století, doba globalizace a volného trhu. Kultury se mixují, tolerance je teď potřeba více než kdy dříve (z obou zúčastněných stran), pokud ale chceme získat nějaké výhody z této globalizace a volného trhu tak musíme přijmout i ty méně chtěné aspekty.
Terorismus a Orientalismus
Názor mnohých o tom co to je Islám, Střední Východ nebo jak vypadá a jak se chová muslim je hodně zkreslený. Edward Said a jeho vysvětlení Orientalismu - jako nástroj západu k ovlivňování médií a politiky je hodně informativní. A i když je to jen anglicky, pro ty co je tohle jen trochu zajímá opravdu doporučuji.
Co se terorismu týká - ano jsou teroristické skupiny, které se zkládají z muslimů. Stejně tak jsou křesťanské teroristické skupiny a útoky. Oklahoma bombing, Breivik Norsko, IRA v Irsku... Upřímně pro mě Americké bezpiloní letadla a jejich útoky bych také klasifikovala jako terorismus.
Ono integrace totiž záleží na obou stranách, jak se může XX integrovat pokud YY je mezi sebe nezahrne, nenaučí je zvyklostem a tradicím a jen je postaví na okraj společnosti? Evropa žije v civilizovaném světě díky tomu, že si veškeré bohatství nakradla v zemích, kde je teď chudoba, zmatek a války. Ono ale bohužel ta Evropská/bělošská nadřazenost nezmizela. My mluvíme velké slova o integraci do prostředí, ale stačí se podívat na rozšiřování McDonaldu (všeobecně term mcdonalization), západní módy a myšlenek demokracie. Stačí zajet do Thajska/Filipín a uvidíte bohaté postarší bělochy, kteří si doslova nakupují svou budoucí ženu Sex turism zkvétá a 'my' ho tam šíříme, u sebe to nechceme (t přece není civilizované) tak to přesuneme někam, kde to nebude tak viditelné. V Evropě nemáme hezké pláže tak si hotely a rezorty postavíme v chudých zemích kde si národy moderně zotročíme a naučíme je civilizaci. Toto není integrace ani laskavost- toto je přesně to proti čemu se lidé teď ohání, že nechtějí mít u nás. To že to my děláme jinde nikomu nevadí, protože to nejsme 'my' kdo to dělá a přece my jim aspoň 'pomáháme' a 'dáváme práci'.
Sobecký nepřející národ to jsme my. Sousedi mají trávu zelenější a tak my přes plot přelezeme, ale nedejbože aby někdo přelezl k nám! :(
Nejdřív si musíme zamést před vlastním prahem...
 

4 lidé ohodnotili tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama