Leden 2015

Čechofobie

25. ledna 2015 v 11:26 | Kwítko |  volnomyšlenkařina
Ať už je to ve spojení s útoky v Paříži nebo Syrskými uprchlíky, čím dál tím víc se v českých médiích vyskytují články o Islámu a muslimech. Bohužel, drtivá většina z nich namísto aby veřejnost informovala a vyvracela zevšeobecňování tak ji dezinformuje, články jsou islamofobní, podporují nezávistivost vůdčí menšinám, propagují stereotypy a jsou cílené právě na jedince, kteří nejspíš muslima nikdy neviděli ani z rychlíků (nebo je limitují jen na 'zahalené ženy a zarostlé muže').
Asi bych to pochopila a lépe by se mi to akceptovalo kdyby to byla jen starší generace, ale je mi líto, že naopak má generace, mladí lidé, kteří mají lepší přístup k informacím, zkušenostem ze zahraničí apod. jsou mnohdy většími rasisty a islamofobiky a nevidí si často do úst.
Ráda bych tak zkusila alespoň oponovat těm hlavním argumentům jako integrace, terorismus, islamizace Evropy apod. Těm co chtějí být proti názor nezměním, ale doufám, že si alespoň uvědomí jak scestné nebo sobecké jsou některé z jejich argumentů.
Islám - co, kdo a kde?
Sama bych to nedokázala shrnout lépe než D. Antoš
1. Islám nic neznamená. Je to vágní označení množiny myšlenkových směrů, které nemají snad ani jednu vlastnost/víru/pravidlo všechny společné.
2. Muslim je kdokoliv se za něj považuje. Většina se hlásí k některému z myšlenkových směrů v množině islám. Spousta se hlásí k rodičům a tradici.
3. Šaría je islámská verze našeho "přirozeného práva". Tzn. představa, že právo společnost nevytváří, ale nalézá v Koránu a odkazu Mohameda.
4. Šaría má tisíce verzí, protože každý (ne)učenec má vlastní názor. Neshodnou se na obsahu ani na metodě nalézání - jako u nás s přirozeným právem.
5. Státy fakticky aplikují pozitivní "psané" právo v různé míře a verzi inspirované lokálními představami o šaríi. (
http://en.wikipedia.org/…/Application_of_sharia_law_by_coun…)
6. Statisticky více muslimů než nemuslimů zastává postoje, které občas označujeme za konzervativní (odpor k ženám, homosexuálům atd.)
7. Statisticky více starších lidí, chudších lidí, méně vzdělaných lidí a Růsů zastává řadu shodných "konzervativních" názorů. A?
8. Islamismus je názor, že něco v množině "islám" by mělo určovat řádný život člověka a společnosti. Islamismus má logicky milion verzí.
9. Islamisté se liší jak v cíli (co je ten řádný život), tak v metodách (jak o aplikaci islámu usilovat).
10. "Nejměkčí" verze islamismu je v Evropě Tariq Ramadan, v Tunisku místní Muslimské bratrstvo. Své hodnoty prosazují volbami - něco jako KDU.
11. Některé islamistické strany mají tendenci demokracii formálně respektovat, ale fakticky podrývat, viz Erdogan v Turecku - něco jako Orbán.
12. Nebezpečnou skupinou islamistů jsou "islámští fundamentalisté". Mají také desítky verzí, od Saúdské Arábie po Islámský stát a Taliban.
13. "Islámský fundamentalismus" se od jiných islamistů odlišuje propagací velmi kruté a primitivní verze islámu vymyšlené v 18.-20. století.
14. Muslim/islám > islamista > islámský fundamentalista > IS/Al Káida. Každý krok je pokles minimálně o řád.
15. Liberální Evropané mají dva potenciální problémy s muslimy a imigranty: relativně časté neliberální postoje a islámský fundamentalismus.
16. Neliberální postoje mají i různí nemuslimové a máme dlouhou zkušenost s jejich změnou (většinu dnešních křesťanů by kdysi exkomunikovali).
17. Islámský fundamentalismus je malinkatá primitivní část vágní množiny "islám", která převážně tyranizuje muslimy - včetně Saúdské Arábie. (konec citace)

Tímto nechci nijak zlehčovat problém Islámského fundamentalismu, ale poukázat na to, že ne všichni jsou fundamentalisti, ne všichni muslimové se řídí jejich pravidly a co víc, ne všichni, 'muslimové' jsou nutně věřící. Mnohdy je to tradice a kulturní 'dědictví'. Například v Malajsii v občance musí být napsáno jestli jste křesťan, muslim nebo budhista - vzhledem k tomu, že jde o muslimský stát muslimové mají výhody v denním životě a tak se někteří zapíšou jako muslimové i když do mešity nechodí a doma nemají ani korán. Z vlastní zkušenosti mohu říct, že jsem u alespoň 2 takových lidí pár dní bydlela.
Navíc i pojem 'křesťan' je přece zavádějící... Pravoslavní? Katolíci? Protestanti? Různé hodnoty, výklady Bible, Svatí, stovky různých církví...