Falešná ale lepší Lví Skála - jak ušetřit 30USD a vidět více

8. května 2014 v 13:21 | Kwítko |  Sri Lanka
11.Den na svém cestování po Srí Lance jsem dojela do Haburany a náhodou jsem se míso na Lví Skále ocitla v Pidurangale. Pidurangala je komplex chrámu, skalního útvaru - jeskyně s vytesaným obrovským Buddhou a starými zříceninami chrámů a okolí z 3. století. Takže kdybych to měla shrnout - pro ty, co nechtěji utrácet 25USD (dolarů) za Anuradnapuru, 25 USD za Polonawuru a 30USD za Lví Skálu stačí zajít tady do Pidurangala. Stojí to jen 200RS = 30Kč (a i kolem toho v klidu projdete bez zaplacení, což bych ale nedělala, přeci jen to není tak strašné a za tu krásu něco zaplatit můžete!)


Více fotek a info je v článku 11.Den ... kde popisuju celý den, tady jsme chtěla hodit jen ty logistické info - kde kam jak a proč a za kolik :)

Lví Skála (Sigiriya) nebo Pidurangala?

Takže, kromě chrámů a zřícenin můžete vylézt na onu skálu, která je zhruba stejně vysoká jako Lví Skála a s tou výhodou, že odsud tu Lví Skálu (Sigiriya) vidíte! No přece kdyby jste byli jen na té Lví Skále tak si ji nemůžete celou vyfotit, co?
Lví Skálu doporučuji jen pokud vás vyloženě zajímají fresky a malby na stěnách. Já už takových viděla tisíce po jeskyních v Číně, Filipínách, Malajsii a vůbec téměř všude po Asii a tak jsem raději ty peníze uštetřila. Navíc Pidurangala opravdu není známá a tak tam nepotkáte skoro žádné turisty.

Já teda měla štěstí, že jsem tam potkala skupinku 3 francouzů, ti mě totiž svým autem i s mým starým kolem vzali 13km zpět do Haburany, kam - protože už se začalo stmívat - se mi nechtělo do toho kopce šlapat.

Jinak bez turistů a lidí! A je to tak blízko, že dokonce na té skále naproti (Lví Skála) můžete vidět jak turisti šlapou v zástupech do schodů.

Jak se tam dostat

Je to jen 1,5km od Lví Skály, směr Haburana ale to po malé cestě (myslím že to bylo A5). Nejezdí tam autobusy ale je to úžasná cestička na kolo, tuk tuk nebo motorku. Je to malinká asfaltečka, bez děr takže tipuju nově postavená a auto se tam v jednom směru vleze ale žádné pravidelné linky tama nejezdí.

Z Haburana se vraťte asi 2km po cestě směrem k Batticola, na kruhovém objezdu je to ta cesta která má benzinku na jedné straně a malé obchůdky na druhé. Pak tam bude malá odbočka (výše popisovaná cesta) s cedulí Sirigiya. Po té cestě je to 13km, většinou z mírného kopečku, takže cestou tam mžete klidně jet už v 13hod. tedy v teple, neboť se moc na kole "nezapotíte'. Šlapat budete muset spíše až cestou zpět.

Po asi 11km bude malinká křižovatka tak tam odbočte vlevo. No a asi po dalším kilometru tam bude malá téměř prašná cesta/odbočka nalevo. Je tam z pola utržená cedule, na ní je jen pár posledních písmen z Pidurangala. (myslím, že tam je jen 'ngala' nebo tak něco) a asi po dalších 2km dojedete k cíli.Úplně na konci si můžete koupit lístek a dostanete průvodce, který vám řekně něco o skalním chrámu a vyleze s vámi na skálu, kde občas je fakt dobré vědět kam se to leze. Nejsou tam schody a občas jen skáčete po kamenech...


Předtím než zajedete až k úplnému konci, můžete se ještě zastavit v 'obyčejném' chrámu, který má vždy bránu otevřenou a je tam stúpa s Budhou a Kobrou (to je nalevo) a pak kousek dále v lese jsou ony zříceniny z 3.století.


Všechno stojí za to! A jestli vyjedete brzo ráno, bez problémů stíháte ještě dojet ty 2km k Lví Skále a utratit sv penízky za další skálu. Autobusy všechny jedou opačnou stranou a tak pokud dojedete nejdříve so Sigiriya tak se musíte ty 2km k oné odbočce vrátit z opačného směru. Ale předpokládám že když se místních zeptáte na Pidurangala tak vám každý poradí.

aed
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama