Únor 2014

Čínské meditační koule

27. února 2014 v 19:48 | Kwítko |  Buddhismus
Dneska se opět vrhnu na nějakou tu metodu meditace... Jak už jsem psala, má oblíbená je ta pomocí Tibetské misky.
Potom máte takové ty klidné a tiché kde se na něco soustředíte (plamen svíce) nebo naopak se soustředíte jen na svůj dech a máte zavřené oči apod.

Meditací je spousta ať už jste či nejste namíření ZEN směrem, určitě vám pomůže se zbavit přebytečných myšlenek. Vždycky je super jednou začas si sednout a zklidnit se a říci "Už sklapni hlavo ukecaná"..

Dneska tu hodím něco o mé další meditační pomůcce. Koupila jsem si ji v jedné z rybářských vesniček okolo Hong Kongu, ale dají se sehnat kdekoliv na internetu v čajových obchodech apod. Jsou mnohem éně cenově náročné než Tibetská miska ale vyžadují více zručnosti. Možná právě i proto, že se musíte soustředit vaše hlava zklidní :)))


takto vypadají ty moje "zvonící kuličky"

Historie
Čínské meditační koule jsou odpradávna proslavené jako jeden ze "tří pokladů" Baodingu. První výroba se datuje dynastií Ming (1368 - 1644). Původně to byly
jednoduché, pevné, válcovité objekty, postupem času zahájili zruční čínští rukodělci zdobení povrchu koulí. Zároveň byla dovnitř koule implantována koule další, menší, která při pohybu rezonuje a vydává melodický zvuk.


O co jde
Každá ze dvou koulí rezonuje na různé frekvenci - jedna vydává hlubší Jin a druhá vyšší Jang tón. Působení koulí se násobí, když je v dlani otáčíte tak, aby se vzájemě nedotýkaly. Vzniká tak zvláštní napětí, vyvíjí se tlak na akupunkturní body a současně vydatně stahujete a uvolňujete svaly na prstech a celém předloktí. Rezonující zvuk působí přitom relaxačně. Masážní efekt pohybujících se kuliček tlumí bolest, potlačuje stres a stimuluje činnost životně důležitých orgánů.


Jak na to
Obě meditační koule vložíme do dlaně a rytmicky střídáme prsty tak, aby nám koule v dlani rotovaly a otáčely se kolem sebe. Snažíme se, aby se meditační koule vzájemně nedotýkaly. Pokročilejší mohou cvičit oběma rukama střídavě i najednou. Mohou také zkusit zvýšit počet koulí v jedné dlani.


video vám ukáže nejdříve pomalu a později rychle jak na to... jak to krapec zní a jak to vlastně funguje...


Údržba
Meditační koule jsou kovové, proto by měly být uchovávány v suchu a čistotě. Ačkoli jsou vyrobeny z pevného materiálu, mělo by se předejít nárazům. Pokud meditační koule nebudeme delší dobu používat, lze doporučit jejich navoskování.Srí Lanka - plán za pochodu - z letiště do Kandy

26. února 2014 v 22:26 | Kwítko |  Sri Lanka
Abych teď psala chvíli zase o cestování, rozhodla jsem se sem hodit pár tipů, které jsem si vygooglila a zjistila o mém rychle se blížícím výletu na Srí Lanku.

Jelikož toho sama nemám zjíštěno ještě tak moc (práce, škola, práce, zábava no a na plány moc času není, hlavně já moc ani plánovat nechci... zároveň ale v tom limitovaném času nechci vynechat něco, čeho bych později litovala...) každopádně, dneska sem hodím pár tipů o tom, jak se dostat z Letiště v Colombu (ono to letiště je vlastně 35km severně od tama) do Kandy.

***Obča napíšu Kolombo a občas Colombo, oba názvy znamenají to samé, mi to prostě jen nedá abych to nenapsala alespoň jednou v tom "správném" nepočeštěném tvaru :)) Já prostě radši originály***

Většina turistů volí právě tuto variantu, protože v Kolombu samotném toho není až tak moc k vidění (turisticky zajímavého) a z Kandy se mnohem lépe cestuje směrem třeba do hor do Elly směrem dolů. Nebo můžete jet přímo směrem do Antického trojúhelníku po starých památkách, tam můžete z letiště směrem do Nagomo a od tama už to všechno jede kolem pobřeží směrem vaše vysněné místa :)


Tak tedy nejdřív něco o tom letišti... Přesto, že se jmenuje Colombo, Sri Lanka, v Colombu se rozhodně nenachází. I jméno samotné může mást. Jmen je totiž několik: International airport Colombo, Negombo International Airport nebo Katunayake International Airport - a všechny znamenají ono jedno letiště vedle Kolomba.

Takže, ono letiště je 35km severně od Kolomba, má 3 terminály + jeden kargo terminál. Lítá tam úplně všechno, protože Srí Lanka je čím dál tím víc populární...

Jak z letiště

AUTOBUSEM

1) do Kolomba - tam jezdí shuttle (pravidelný autobus) co 15min (měl by) přímo z letiště. Trvá to asi 30min a autobus má číslo E03 (jmenuje se Katunayake Expressway)

2) do Kandy a vlastně kamkoliv - nasedněte do #187 autobusu, přímo u letiště, který je zadarmo a kerý vás odveze na stanici autobusů (Katunayake bus stand)

- většina autobusů začíná svou jízdu už v Nagomo - nejbližší město - ale vy tam nemusíte zajíždět, pokud vám stačí jistota místa v autbuse, když je ale sezona nemusíte si nutně i sednout... Taky prý neberou příliš velké zavazadla, v případě velkých kufrů si musíte připlatit.

- od tama jezdí přímo autobusy do Kandy, měly by jet 24/7, přes den alepsoň 2* do hodiny a v noci prostě přijede a až se naplní tak odjede.

- do Kandy to celkově trvá kolem 3hod. cesty a cena je kolem 200SR
- autobusy jedou od tama všemi směry a jsou mnohonásobně levnější než taxi

VLAKEM

1) pokud se chcete dostat někam vlakem, nejbližší stanice jsou v Kandy a Colombu. Hodně lidí (s rodinami, velké skupiny, s malými dětmi, hodně batohů apod.) jede nejdřív krátkým rychlým autobusem do Colomba (Kolomba) a tam nasedne na vlak směr Kandy. Lístky se nemusí většinou rezervovat ale je dobré zkontrolovat odjezdy a popř. pokud chcete lepší třídu i rezervovat ty lístky.
Vlaky jsou krapec dražší ale pořád levnější varianta než taxiky.

TAXI

Je to nejjednodušší a nejrychlejší, ale nejdražší. Taxiky seženete všude a cena se většinou domlouvá. Pokud seženete na letišti přímo oficiální taxíky měly by být paradoxně nejlevnější (ale záleží jak umíte jinak smlouvat).

Cena z Letiště do Kandy by měla být okolo 8000SR.


Ať už jedete jakkoliv, užijte si Srí Lanku se vším všudy! :))

Dělení čajů podle země původu

25. února 2014 v 10:51 | Kwítko |  čajovna
Čaje nejsou (překvapivě?) všechny jen z Číny a Japonska :) Kromě mnoha jiných míst v Asii se čaje také pěstují např. v Africe.

Podle podnebí také můžete poznat čaje, některé rostlinky (hlavně čajů - nečajů) rostou jen v vyhřáté Africe, či výšinách vlhké Asie.
Takže kde se všude čaj pěstuje?

Asie : Bangladéš, Cejlon (Srí Lanka), Indie, Čína, Indonésie, Írán, Japonsko, Malajsie, Nepál, Rusko, Sikkim, Tchaj-wan, Turecko, Vietnam.

Afrika : Burundi, Jihoafrická republika, Kamerun, Keňa, Madagaskar, Malavi, Mauritius, Mosambik, Réunion, Rwanda, Seychely, Tanzanie, Zaire, Zambie, Zimbabwe.

Austrálie a Oceánie : Austrálie, Papua - Nová Guinea, Tasmánie, Jáva.

Jižní Amerika : Argentina, Brazílie, Ekvádor, Peru.

Evropa: Gruzie, Azora,

Zatímco v Asii můžete pochutnat převážně na zelených a polozelených čajích (v Číně je pak specialita Pu-erth) v Africe je obvyklým (ne)čajem roibos.

V některých zemích se pak čaj dělí ještě podle oblastí, jako např. Darjeeling v Indii. Na čajích lepší sorty se uvádí i plantáž, na niž byl čaj vypěstován.

Odborníci na čaje už ví i přesně kde je která plantáž a která vyrábí nejlepší čaj.


Vítejte v Čajovně, dáte si zelený, bílý, žlutý nebo modrý čaj?

24. února 2014 v 13:04 | Kwítko |  čajovna
Naposledy jsem psala takové Intro k čajům :) Dneska se vrhnu na barvičky :)Čaje jsou různé a jeden z nejlehčích způsobů jak je rozlišit je barvičkový :) Je to jen takový rychlý přehled snad jestil někdy bude čas vypíšu i seznamy čajů, které k dané kategorii patří apod. dělení je mnoho a proto i na různé jiné typy dělení se vrhnu zas jindy...

1) Zelené čaje -(čínsky - lu cha), japonsky ryokucha, vitnamsky tra cha).

Tento druh čaje je ten "pravý čaj". Na rozdíl od černého čaje se u zeleného čaje po sklizni teplem zničí fermentační enzymy, a tak se zabrání fermentaci. Provádí se to několika způsoby. Parou (japonský způsob) nebo přímým žárem (čínský způsob-na rozehřáté cihlové ploše nebo v kovových pánvích wok ( někdy i rovnou nad ohněm)). Zelený čaj dává světle žlutý až zelený nálev nahořklé chuti. Farmakologické účinky jsou mnohem silnější než u ostatních čajů. Výroba zeleného čaje zdomácněla zejména v Číně a Japonsku. K zeleným čajům nutno ještě dodat, že je lze použít na další nálev, aniž by ztratily na kvalitě. Prokázané blahodárné účinky těchto nefermentovaných čajů na lidský organismus z nich učinily velice žádaný artikl.

2) Černé čaje -(čínsky hong cha) v Číně též nazývané červené (podle barvy nálevu).

Tyto čaje putují ke zpracování přímo z plantáží. Lístky se nejprve nechávají zavadnout za současného vhánění vzduchu při předepsané teplotě a vlhkosti. Během vadnutí se z listů vypařuje voda, měknou, ztrácejí lesk, stávají se křehkými a šednou. Zároveň v nich probíhají chemické změny - rozkládá se část chlorofylu, rozpadají se bílkoviny, probíhá oxidace tříslovin a tvoří se čajové aroma. Zavadlé listy se pak svinují, přičemž praskají a uvolňuje se buněčná šťáva. Potom následuje fermentace, při vzniku éterických olejů se rodí vůně čaje, uvolňuje se tein z vazby na taninu a mění se barva lístků z šedé na tmavočervenou. Čaje černé prochází procesem fermentace úplně. Mají proto nejvýraznější barvu, od zlaté přes červenou až k tmavě hnědé a často výrazné aroma. Jsou oblíbeny hlavně na západě, černý čaj, který se v Číně samozřejmě také vyrábí, jde především na export.

3) Oolongy - (čínsky qing cha) jinak také čaje polozelené, polofermentované jsou přechodem mezi černými a zelenými čaji.
Listy se sklízejí ve stádiu plné zralosti a jsou ihned pracovány. Listy se suší v trubicovitých bambusových koších a tak se fermentují z kraje rychleji než uvnitř. Fermentace je přerušena sušením ve stínu. Listy jsou hnědozelené až skoro černé barvy a čaj díky bohatému obsahu silic má výrazné aroma chuť. Bohatý obsah silic dodává tomuto čaji velmi silné povzbuzující účinky. Usušené listy jsou hnědozelené až skoro černé barvy.

4) Bílé čaje -(čínsky bai cha) tyto čaje jsou specialitou provincie Fujian v Číně. Získávají se sušením nefermentovaných listových pupenů, které se vyznačují stříbřitým ochmýřením listů. Na trzích se vyskytují většinou ve směsích. Čisté bílé čaje jsou pro velmi malé množství, jež se sklízí, velice vzácné. Bílé čaje nevynikají barvou, kterou by bylo možné popsat jako nazelenalou nebo nažloutlou, ale spíše chutí. Patří spíše mezi delikatesy.

5) Žlutý čaj - (čínsky chuang cha) delikatesní jemně fermentovaný čaj. Vyráběl se už ve staré Číně pro potřeby císaře a jeho dvora. Jde v podstatě o zelený čaj, který se nesuší rychle, nýbrž pozvolna po dobu 6-8 dnů. Čajová lahůdka. A můj oblíbený čajík :) Je většinou celkem drahý ale vždycky to za tu úžasnou chuť stojí. Já mám teď doma Ya Bao a je úplně dokonalý.

6) Tmavé čaje (čaje typu Pu erh) - (čínsky hej cha) vícenásobně fermentované čaje s typickým zemitým arómatem, které se podobá zatuchlině ve starých sklepích (bez urážky).
Proces zrání pu eru je podobný jako u sýrů, poněvadž se na povrchu vytváří jemný povlak ušlechtilé plísně. Technologie výroby tohoto čaje je dlouho střeženým tajemstvím a proto následující popis berte jako přibližný. Lísky se po sklizni nechají zavadnou na betonové podlaze chráněné před sluncem. Při rozprostírání se lístky promíchávají dřevěnými hrably a tím se i naruší buněčné membrány a dochází k fermentaci. Po několika hodinách se jsou lístky nahrnuty ven a vystaveny tak přímému slunečnímu žáru. Pak se lístky napařují a ještě horké a vlhké se rozprostřou do vrstvy 40 -50cm silné a zakryjí plachtou. Takto se čaj nechá po několik dní. Čím delší je doba fermentace, tím je chuť čaje jemnější a vyzrálejší. Čaj se již jen usuší a jde do prodeje. A ještě poznámka na závěr. Rčení. Že čím jsou čaje typu Pu erh starší, tím jsou lepší, platí jen za podmínky 90% vlhkosti vzduchu, která podporuje vývin plísně. Ochucené (ovoněné) čaje - (čínsky moli cha) vzhledem k tomu, že čaj má velice silné absorbční schopnosti, přijímá část aromatu květů nebo vonné silice velice snadno. Děje se to ve zvláštních místnostech, kde se květy rozprostřou na lískách a nechají se tu spolu s čajem několik dní. Pro efekt se pak k čaji přidává nepatrné množství použitých květů.Po mém cestování v Číně můžu přiznat, že nejčastější je nějaký mix zelených a polozelených a Oolongů, ale hodně také záleží na provincii kde jste. Třeba takový Hong Kong 'pil' jen čaj s mlékem (ale takový spešl čaj s mlékem).

Vše o čaji :)

23. února 2014 v 18:15 | Kwítko
Mnoho lidí si myslže je čaj zelený černý a pak možná bylinkový a tím vše hasne. Jakožto milovník čajů ale vás musím vyvést z omylu :) druhů čajů je nespočet a překvapivě každý druh chutná úplně jinak a hodí se k jiné příležitosti.
Tady v rubrice "čajovna" se pokusím pomalu vysvětlit jaké jsou rozdíly mezi různými druhy čajů, jak se vyrábí a jak se vlastně čaje dají rozdělit.
Čaj pochází z jedné rostliny, pouze způsob zpracování pak dělá ze základní suroviny specifické druhy čaje. Některé čaje jsou po sběru sušené na slunci, kde zavadají (oxidují), jiné jsou pak déle fermentované.
Zde je tabulka způsobu zpracování jednotlivých čajů:
Druh čaje
Oxidace
Fermentace
Zelený
0%
0%
Žlutý
0%
lehká, proces ukončen
Bílý
lehká
0%
Polozelený
5-70%
0% (některé jsou fermentované - zrající)
Černý
0% (Lu An), úplná (Liu Bao)
úplná umělá (Wo Dui) + přirozená, zráním se zvyšující, proces probíhá
Červený
úplná
0%
Pu-erh
0%
shu - úplná umělá (wo dui), shu i sheng - přirozená zráním se zvyšující, proces probíhá

Legenda praví, že lidé poprvé ochutnali čaj někdy před 5000 lety. Stalo se tak jako obvykle náhodou, kdy do kotlíku vařící se vody čínského léčitele a císaře Šen-nungaspadlo z rostliny čajovníku pár lístků. Od té doby si získal přízeň miliard lidí celé naší planety. V různých koutech světa se různě připravuje a rituály s ním spojené také probíhají rozdílně.

Čaj pochází z pododrůd a mnoha kultivarů stálezeleného keře čajovníku čínského často rozlišovaného na dvě základní odrůdy - čajovník čínský, Camelia sinensis sinensis a čajovník ásamský, Camelia sinensis asamica.
Čajovník čínský přirozeně dosahuje výšky okolo 3 až 4 metrů, čajovník ásamský dorůstá do výšky okolo 25 metrů. Pro snazší sklizeň jsou však na čajových plantážích rostliny sestříhávány do keříků okolo 1 metru. Čajovník ásamský zvládá i vysoké teploty tropického pásma, čínský čajovník naopak roste spíše v mírném podnebí a dobře snáší nízké teploty. Díky tomu že se čajovníkovým keřům daří v různých klimatických podmínkách je produkce čaje rozšířena po celém světě.

Čaj je možné rozlišovat podle země původu - mezi nejznámější země a oblasti produkující čaj patří Čína, Indie, Nepál, Cejlon (Sri Lanka), Formosa (Tchaj-wan), Japonsko, Vietnam, Afrika, Indonésie ale i některé státy východní Evropy a Jižní Ameriky.


Tak tohle bylo tak všeobecně :) brzy se vrhnu na rozlišení jednotlivých "barev" čajů více podrobně :)

Krásné fotky ze světa...

22. února 2014 v 19:17 | Kwítko |  ostatní
Házím sem odkaz na svůj oblíbený blog co se týče nezávislých fotek všude ze světa... barvami jen září a hned vás nutí googlovat kde že to je a jak drahé je se tam dostat a vidět to na vlastní oči!

Nebudu sem kopírovat fotky radši tu máte printscreen a na stráku si zajděte sami :))Jak a kde si zarezervovat ho(s)tel

22. února 2014 v 0:56 | Kwítko |  Jak cestovat levně
Jak už jsem několikrát zmínila, nejčastěji na ubytování používám couchsurfing a tomu podobné stránky, které se začínají objevovat více a více... Pro ty, kteří ale na tohle příliš nejsou nebo si prostě chtějí zarezervovat hotel/guesthouse u pláže a mít klid je tady spousta možostí.

1) koupit si celý výlet all inclusive - nejdražší, bez vzrušení, nejnudnější a zkrátka máte vše na talíři.
2) koupit si vše zvlášť (letenku a hotely)

U druhé možnosti se zase nabízí několik podmožností... od nejdražších 5* hotelů až po podomácku splašených guesthousů a pronájmu pokojů. Hodně záleží na tom, kolik vás je, v jaké lokalitě to chcete, jakou cenu chcete, s jakou hygienou to přetrpíte atd.

Na následujících několika stránkách máte téměř všechny známé hotely, hostely, motely, ubytovny a guesthousy - vždy jich můžete najít více a i levnějších, ale u těchto máte aspoň jistotu, že si můžete přečíst o nich nějaké recenze, a že nejedete na úplný konec světa.

Každpádně pokud vám jde jen o cenu, doporučuji si nic předem neshánět (nebo maximálně na první noc) a pak se jednoduše projít po okolí a poptat se. Vždy se něco levnějšího najde :)

Já to sama nepoužívám ale toto jsou nejoblíbenější vyhledávače na ubytování po světě. Je dobré jich porovnat více, můžou mít nějaké speciální akce a ceny se můžou lišit.
4) HOSTELWORLD - asi nejznámější

5) AirBnB - taky dost známé a uznávané, drží si svůj standard


Tak co, Ukrajino?

21. února 2014 v 0:03 | Kwítko |  volnomyšlenkařina
Nejspíš jsem měla štěstí, že jsem stihla projet Ukrajinu stopem aspoň z částí v posledním létě. To co se tam děje teď je strašné. Bohužel(?) nejsem 100% na straně Ukrajinců (teda, správnější je říci Kievanů). Takže tento článek bude krapec kritický ohledně toho aktuálního dějství tam.

Předpokládám že něco o Ukrajině a protestech tam něco tušíte (už se to děje tři měsíce a není to zas tak daleko a v posledních dnech zemřelo téměř 200lidí a tisíce raněných takže bych doporučila si něco zjistit ignoranti!) takže tu historii nebudu dopodrobna vypisovat. (ale zase nečtěte jen Novinky, to je něco jako Extra Blesk, dobré jsou tak max. na fotky a ani ty nejsou vždy vystihující).

Každopádně Ukrajina a aktuální dění tam v pár větách (odstavcích): Janukovyč už je prezidentem od roku 2010, hodně populární byla teda Tymošenková, která byla premiérkou a prezidentkou se nestala protože ji předtím stihli šoupnout do basy. To jedna "teorie" tvrdí bylo jen proto aby Janukovyč neměl oponenty a druhá (Janukovyč aspol) tvrdí, že Tymošenková uzavřela nevhodnou dohodu, která stála Ukrajinu nějaký ten milon a dokonce si prý i něco ulila do kapsy.. Každopádně Tymošenková je ta paní s pleteným copem kolem hlavy a ta co její manžel má teď azyl v Česku.

Tak už se stal Janukovyč prezidentem, jak je to u nás tak i na Ukrajině máte buď zastánce EU nebo ty co táhnou opačným směrem. V Ukrajině ten opačný směr (v jejich případě směrem k Rusku) je zvýrazněn historií, my přeci jen nebyli součástí Sovětského svazu a tak ten rusácký vliv nebyl až tak strašný ale velká část Ukrajiny úplně zapoměla vlastní jazyk, mluví jen rusky (ano ona ukrajinština opravdu existuje) a v samotné Ukrajině dodnes bydlí hodně rusů (kteří byli násilně přestěhování za dob Stalinovych a Leninovych). Jejich snaha o zničení "národní identity" se moc nepodařila. Rusové táhnou zpět k Rusku (překvapivě ale i s Ukrajinským územím - mluvím o oblasti Krymu) a ukrajinci po celém bývalém Sovětském svazu si pamatují dodnes odkud jejich (pra)babička pocházela a budou tvrdit, že jsou ukrajinci i když mají Kazašský pas a v Ukrajině nikdy nebyli (zkušenost z Kyrgyzstánu/Kazachstánu). Ono je tam ty skupiny všech okolních národů tak pohazovali po středu Euroasijského kontinentu už i za cara takže už to nějaký ten pátek je... Smutná historie si v tomto případě žádá smutné vzpomínky a v případě silných patriotů (někdo může říci i silných nacionalistů) chuť na odplatu jen skvétala.

To nás vede k dnešním událostem (no teda alespoň pár měsícu nazad). Ukrajina byla i po osamostatnění tak nějak vedena, naváděna a ovlivňovaná Ruskem. Já stopovala dva týdny s ukrajinkou, která byla teda vlastenec šílený, a často mi přišlo, že je na Sovětský Svaz celkem hrdá, chyby hledala všude jinde než v SS a na to jak chtěla být jiná od těch rusů byla dočista stejná. (Já studuju mezinárodni politiku, ona má PHD z folkloru a historie a o politiku se zajímala tak jen porovnávám naše subjektivní diskuze, kterých bylo požehnaně za ty 2měsíce). Každopádně, abych to zkrátila a nerozváděla ještě víc, "říká se" že ukrajinci se chtějí posunout směrem Evropa/EU a politika je tahá opačným směrem.

Když totiž před třemi měsíci se Janukovyč navrátil z EU s prázdnou a nesouhlasil s tahy, smlouvami a dohodami, které by přitáhli tu Ukrajinu krapec blíže k EU, byl oheň na střeše. (On argumentoval tím, že Ukrajina není připravená na takový skok, že není na to dost peněz atd. což krapec pravdy v sobě má, sami jsme viděli jak to dopadá když v EU jsou státy, které ekonomicky nestačí (Španělsko, Irsko, Itálie, Řecko) ale to už je zas jiná debata.)

No a tak se Ukrajinci (Tady to začne být kritické) - tedy oprava - Kievané rozhodli vyjít do ulic. To co nejdřív vypadalo jako poklidné protesty, povstání a nesouhlas s rozhodnutím parlamentu se pomalu ale jistě přehouplo v hrubé násilí, kde se lidé neumí kontrolovat, ztrácejí jakékoliv hodnoty (životní, morální) a z protestu proti rozhodnutí/parlamentu je tady pokus o puč/převrat.

Než zamířím na to co mi nesedí a s čím nesouhlasím, zakončím tím, že ano, nějaké snahy o usmíření byly (z obou stran a premiér dokonce odstoupil a rezignoval celkem brzy) a EU myslím dneska odsouhlasila ekonomické sankce.

Proč jsem na vážkách
...
1) Protesty jsou jen v Kievu. Ano, nějací lidé přijeli do Kievu z okolních měst a vesnic ale jen z těch blízkých. Kiev jako hlavní město má nepřekvapivě velký vliv ze strany EU a tak se chtějí stát více pro-západní a ten celkem pochopitelně nechtějí ruský vliv (chtějí téměř monopol na ropu a jiné "blízké-rusku-výhodné ekonomické vztahy) ale ať už hostorie byla jakákoliv, jsem proti tomu, aby menšiny byly ignorovány nebo aby se veškerá pozornost soustředila jen na těch pár (v porovnání s populací celé Ukrajiny) v Kievě.
Krym a jeho ruská menšina s tím určitě nesouhlasí a byli i nějaké zprávy o tom že Lviev (Lvov) který leží nejblíže EU - na hranici s Polskem chce být nezávislý/připojit se k Polsku. Protesty nevidíte v žádných jiných městech... proč?

2) Kdo po tobě kamene ty po něm...?
Nutno si přiznat, že veškeré násilí začali protestanti. Krásné jsou fotky kde Ukrajinci stojí a rozdávají květiny policajtům a vojákům, ale i ti jen stáli a bránili vchod do parlamentních budov a násilí použili až poté co po nich začali protestanti házet kameny a hořící láhve. Jen včera z těch cca 60mrtvých jich 12 bylo policistů. Fotky kde Ukrajinci doslova ničí to krásné Kievské náměstí a vydlabují dlažební kostky zrovna nepřidá moc důvěry, když se snaží o pár dveří dále dohodnout příměří. Oheň, ničení památek, zbraně i v rukou povstalců/protestantů mi jen dokazují, že oni prostě chtěli krev... a je to smutné a říkám to nerada ale - voila - mate co jste chtěli. Ta holčina se kterou jsem stopovala už v červenci mi říkala, že revoluce brzy přijde, že se budou psát dějiny. A to že i dneska na internetu (FB) jen podporuje násilí, kterého se ta "její strana" dopouští a raduje se, že je u psaní historie mě o správnosti výběru zrovna této možnosti protestu moc nepřesvědčuje.
Proto se ani dnes nemohli divit, že po jejich kamenech (a ano, dlažební kostky vytahovali a házeli jen protestanti) a hořících láhvích následovaly kalašnikovy na straně vojáků. Vždyť oni tam jsou pracovně, předpokládám ne příliš dobrovolně (souhlas, můžou odejít/nejít "do práce) ale vždyť ti policajti jsou stejní lidé, kteří je rok pře tím ochraňovali před zloději a krádežemi a dneska je kamenují...

Myslím, že hodně protestantů už má prostě hladinu adrenalinu tak vysoko, že už se nedokážou hlídat. Navíc je za nimi anonymita, masa lidí a spoluvlastenců a mají to na co svést. To jsou věci které doslova vedou k hrubému násilí...
Doporučuji Filipa Zimbardiho... abyste pochopili co myslím...

3) Co dále?
Když už se nějak dopídíte na c že to oni vlastně čekají, nikdy se nedozvíte co dále. Teda alespoň já jsem neviděla žádné jejich zástupce na budoucí prezidenty, národní strany, změnu zákoníku ani nic podobného. Ano, všichni chápeme, že chcete být součástí EU (vtipné, za dva roky by měla mít Británie referendum o tom, jestli chtějí z EU pryč) ale nějaký ten pátek vám bude trvat než dáte do pořádku vaše hlavní město. A politiku. A souhlas celého státu.

Nebudu sem házet žádné krvavé fotky ani videa. Youtube, google a facebook jsou toho plné.

**Tohle je subjektivně napsaný článek, z velké části složen z kousků informací, které jsem posbírala/získala cestováním po Ukrajině, rozhovory s Ukrajincemi, četbou nějakých těch zpráv, diskuzí s kámošema a tak všejlak. Nejsem expert a názory každého se liší. Já tak nějak chtěla hlavně poukázat na to, že "Zabíjet pro mír" třeba nemusí být jediná možnost. Nebo alespoň ne v takovém měřítku. A vůbec prostě jsem se chtěla vypsat...**

Autobusem po Evropě

19. února 2014 v 23:41 | Kwítko |  Jak cestovat levně
Už jsem tu psala o vlacích, stopování a teď ještě pro ty, co nemají rádí vlaky a nechtějí stopovat...

Tady máte pár stránek (firem) které mají mezinárodní autobusové spoje.
Pokud cestujete v rámci jednoho státu je to téměř vždy lepší jezdit místími spoji, kde se lístky kupují přímo na místě a jízdní řády zjistite až přímo ve městě. Pokud ale chcete třeba z Itálie do Francie, z Polska do Moskvy nebo od nás z Čech někam na dovču tak je lepší (pokud neletíte a nejezdíte vlakem) spolehnout se na nějakou tu větší firmu.

1) Pro Velkou Británii (Skotsko, Anglie, Wels, Irsko) - Z a DO těchto míst stejně tak PO
- třeba ze Skotska (Edinburgu) do Londýna to seženete i za 300Kč, trvá to jednu noc (kolem 8-10hod)
- nebo třeba odkudkoliv z Anglie/Skotska do Francie a jiných Evropských destinací (i zpětně z Evropy do Anglie)
- V Evropě jezdí jen po Západní Evropě
- jezdí i z velkých letišť v Británii

2) Po Evropě - hlavně "vrchní část" tj. Severní Německo, Dánsko a po bývalém Sovětském Svazu (pobaltí, Ukrajina, Bělorusko)
- ceny jsou dobré když koupíte včas
- bezproblémové vyřízení
- výhoda je hodně zastávek v různých státech (více než jen hlavní a velká města)
- s mapou kde přesně jezdí : Ecolines

3) Pokud začínáte/končíte v Polsku
- mají často akce, kde se za 1Zloty (6Kč) dostanete přes půl Evropy - stačí hlídat
- jako všechno Polské - je to levné
- výhoda pr ty co neumí anglicky - polsky by to neměl být problém koupit

4) Pokud začínáte/končíte v Česku
- naše super dokonalá Student Agency
- z mých zkušeností mají nejlepší (nebo aspoň jedny z nejlepších) autobusových servisů
- občas to může být drahší (a vyjde levněji letět nízkonakladovým letem) a i akcí už ubývá
- ale pro změnu - je to česky - je t hezky
- nutno online booking stejně jako u téměř všech ostatních


5) Po Evropě - všude možně, hodně záleží
- svého času jednička, a snad jedinný na "trhu"
- něco to pořád umí, dobré je, že se většinou nemusí kupovat předem protože téměř vždy všude mají volno i pár minut před odjezdem a nemusí
- tím že je to v provozu už tak dlouho lístky se dají často koupit přímo na autobusvých zastávkách, dokonce i jako součástí normálních autobusových spojů (nemusíte do speciální prodejny) ne ale vždy
- ceny nejsou vždy nejlepší ale umí překvapit a proto je dobré porovnat cenu ať už jedete kamkoliv
- typické čím dříve tím lépe

6) Ukrajina/Rusko/Pobaltí
- toto jsou hlavní destinace Bus Europe
- na těchto destinacích taky umí být nejlevnější když máte smůlu můžou být ale vykoupené
- nejsou ale příliš populární

7) Po Francii, sever Itálie a BENELUX
- Zkušenosti s tím nemám ale právě jsem našla iDBUS, který jezdí po Francii a okolních státech
- většinou se vyplatí hledat a porovnávat různé společnosti tak třeba budete mít štěstí :)

Jak na cizí jazyky...

18. února 2014 v 19:00 | Kwítko |  Stojí za to
Dneska jen pár tipů a stránek pro ty, co chtějí cestovat a bojí se, že by to nezvládli jazykově nebo pro ty co se chtějí zadarmo naučit nějaký ten zvláštní jazyk, ale i pro ty, co potřebují pomoct třeba s AJ, NJ nebo FJ do školy :)

Jak a kdy do zahraničí
Pro ty co se chtějí naučit plynule nějaký jazyk bych doporučila - naučte se opravdové základy doma (v čechách, škole, pomocí internetu) a pak vyražte pryč do země, kde se tím jazykem mluví. Jde to mnohem rychleji pokud nějaké základy máte. Nemusíte umět mluvit ani umět stvořit dlouhé věty ale aby alespoň nějaké slovíčka jako "voda, autobus, napravo, kde?, škola... apod. jste prostě uměli. Ono potom se začnete chytat hrozně rychle, protože už víte nějaké ty slovíčka, jak se daný jazyk píše/vyslovuje a tím pádem nezačínáte úplně od nuly. Nebudu vám lhát, pokud neumíte vůbec nic a prostě se rozhodnete jet do Španělska naučit se španělsky bude vám to chvíli trvat. Ty úplné základy se totiž úplně stejně naučíte doma, a naopak ještě lépe.

Jakmile ale už máte úplné základy (alespoň 1-3roky na škole, nebo jste si doma projeli alespoň jednu knížku pro začátečníky) pak už doporučuji vyjet, vycestovat a odcestovat. S nějakým tím základem vám totiž bude stačit měsíc aby ste se dorozuměli bez problémů, dva měsíce k ještě lepší gramatice a pak po těch dvou měsících už se vaše zlepšení zpomalí. Budete se doučovat další a nová slovíčka, ale gramatiku už budete zvládat a jen si budete pomalu osvojovaat přízvuk nebo nějaké metafory a přísloví v daném jazyku. Pořád budete ještě čelit výzvám ale těch bude čím dál tím méně a toto je taky doba, kdy pokud zrovna nechcete v dané lokalitě zůstat bydlet a jeli jste tam jen za jazykem, si myslím, už můžete zas zpátky domů, protože zlepšovat se budete pomaleji a pomaleji a změnu už tak skoro neuvidíte.

Nové slovíčka se totiž můžete naučit opět i sami doma a to můžete i koukat na filmy a skypovat s přáteli v cizím jazyce.

Teď když se tak dlouze rozepsala kdy je nejlepší jet, navrhnu vám ještě pár možností jak a kam. Pokud pro vás odjezd nepřipadá v úvahu nebo jen hledáte stránky kde můžete začít šrotit alespoň ty základy sjeďte na konec článku.


jak se dostat do zahraničí:
1) AUPAIR - chůva - je to nejjednodušší, nejlevnější a nejpřízpusobvější možnost. Já jsem sama byla aupairkou dvakrát, pokaždé jsem si to zařídila sama a tím pádem jsem nikdy nemusela nic platit žádné agentuře. Na téhle stránce si stačí založit profil, napsat o sobě něco, hodit tam fotku, napsat na jak dlouho a kam chcete jet no a pak už jen projíždíte profily rodin (stejně jako oni si projíždějí vaše profily) a odkliknete koho byste chtěli. Je to všechno anglicky ale opravdu stačí úplné základy. Ani ten profil nemusí být nijak plynulý. Všechny rodiny totiž chápou, že to je nejčastější příčina pro lidi aby se stali aupairkami - naučit se jazyk - a tak neočekávají, že jste kdo ví jak dobří.
Ta stránka je nejlepší protože je zadarmo a je tam opravdu málo scamu. Vždy se domluvíte s rodinou kdy přijedete, na jak dlouho tam zůstanete a kolik dostanete týdně kapesné. Délka je většinou kolem 6-12měsíců ale já byla jednou jen na měsíc a jednou na 3měsíce. Občas jsou totiž rodiny zoufalé a chtějí někoho alespoň na chvíli, někdy naopak pak budou cestovat tak se jim to tak hodí. Někdy vám rodiny zaplatí i letenky (mi zaplatili letenku k nim).

Pokud se jedná o podvody tak prostě neodpovídejte, rozeznáte to lehce - nabízejí vám opravdu hodně peněz a super podmínky a pak po vás chtějí nějaké peníze na poplatky na víza apod. Prostě za aupairku nic předem nikdy neplatíte (pokud si to vyjednáváte sami a ne přes agenturu). Když to není přes agenturu další výhodou je, že můžete kdykoliv odejí pokud se vám roidna nezdá (nemáte smlouvu) nebo můžete zůstat déle apod.

Platově se to liší, v UK je to kolem 60-150liber na týden. K tomu dám jednu radu - čím více dostanete, tím bohatší je rodina a tím více vás budou brát jako "poddaného pracanta z Sovětského Svazu" a méně jako člena rodiny. Vyděláte si ale více peněz. Naopak, čím méně dostanete, tím více vás rodina bere jako člena rodiny, bere vás sebou na výlety k rodině, slaví s vámi Vánoce apod. Je to všeobecně ale samozřejmě vždy existují vyjímky. Jen si dejte pozor, že pokud tam budete na rok, tak je často lepší mít to "zázemí rodiny" než si připadat jak otrok.

Ve Francii jsem dostala 80euro/týdně, ale byla jsem tam jen měsíc a neměla skoro žádný kontakt s okolím (byli jsme na vesnici) takže víc info moc nevím.

Jako aupairka jste neustále v kontaktu s cizinci a mluvit musíte pořád, také tím že hlídáte děti tak se učíte rychleji - děti maji super knížky, které vám pomůžou a samy se učí a mluví pomalu.