Srpen 2013

Jak se připravit na Čínu, co očekávat a co ne a jak přejít hranice z HK

16. srpna 2013 v 19:19 | Kwítko |  Čína
DEN 1, 13.Května, 2013

Ano, doma už jsem nebyla rok, ale cesta samotná začala až po ukončení studia v Hong Kongu na Univerzitě. Začala s parotu kámošů a tak jsme ve skupince 4 lidí, kde každý byl z jiného kouta světa, vyrazili společně za hranice toho jakoby demokratického a prý více bezpečného Hong Kongu, do ne tak vzdálené, poněkud méně demokratické a prý mnohem nebezpečnější Číny.

Hned na úvod bych měla podotknout, že jsem do Číny jela "naočkovaná" a plně vědomá jak prý že je to tam nebezpečné. Tomu i odpovídal fakt, že jsem měla veškeré mé úspory poschováváne po všech možných koutech tašky, bot a ponožek, měla jsem je zašité v podprsence, předem vyměněné s "pravým kurzem" spolu s alespoň 3kopiemi mého pasu, zdravotního pojištění a čísel pro emergency, které taktéž byly, alespoň ten první týden v každé tajné i netajné kapse batohu.

Rada ode mne, vyvarujte se takovému zmatku. Za celý měsíc v Číně sem se za a) nesetkala s nikým kdo by měl nějaké špatné zkušenosti nebo by se mu něco ztratilo/bylo odcizeno za b) potkala jen úžasné a ještě úžasnější lidi za c) akorát je to otrava, pořád si pamatovat kde jste si dali těch 50dolarů a kterou podpresnku/ponožky prát můžete a kterou ne.Další rada bude, ano smlouvejte. A smlouvejte všude, a se všemi a i když je to levné. Nespokojte se s tím, že vám to přeci příjde levné tak proč se hádat o pár korun... Není to o těch pár korun (i když i to je důvod proč mě celé tři měsíce cestování domů nevyšly na více než samotná letenka ) ale jde hlavně o kulturu. Ti lidé to mají dokonce rádi, oni se s vámi budou smát a budou vám říkat příbehy proč by to už nešlo levněji a jak jste vyjímeční, že pro vás speciálně to teda ještě půjde. Zasmějete se, naučíte se více jejich chování a hlavně je více pochopíte. A o to přeci jde.

Nezapomeňte se naučit pár slovíček. Angličtina vám opravdu moc nepřidá, a tam kde lidé rozumí mi přišlo že spíš ubere. (Budete vypadat jako američan, a ti přece všichni mají hodně peněz a dolary rozhazují do vzduchu), za to jako cizinec který se domlouvá rukama a nohama, a ještě k tomu se naučil říct jednoduché věty jako "Děkuji" nebo "kolik to stojí?" v čínštině budete pro ně bůh... (a přidá i barva vlasů :)) prostě pozvou vás na čaj, vyfotí se s vámi a ceny budou padat jak v Kauflandu ve čtvrtky :)Mobil (telefoní číslo) v Číně je trochu složitější. Většinou po vás budou chtít pas, což není problém, jen to očekávejte, ale problém nastane když cestujete z jedné do druhé provincie... Ceny se totiž budou chovat jako pro roaming. Co hůř, veškeré příchozí hovory v těchto situacích budou také placené. Takže když si koupíte SIM kartu hned za hranicemi s Hong Kongem a poté se posunete do Shangaje tak jste v roamingové zóně apod. Číslo které platí pro celou čínu prý existuje ale je drahé. Místo toho bych si raději buď koupila SIM až v provincii kde budete zůstávat nebo kde alespoň budete trávit nejvíce času. Ono to až tak drahé není a an občasné hovory to bylo v pohodě.
Moje SIMka stála 60RMB (yuanů) (=130Kč) a vydržela mi s kreditem asi 2-3týdny. Občas sem volala ale hlavně to bylo na příchozí volání a občasné smsky. Dobít se potom dá lehce také.

JAK PŘES HRANICE z HK do ČÍNY?

Teď už k zážitkům a připomínkám ze dne samotného. Metrem (MTR) se dostaňte na zastávky LO WU nebo LOK MA CHAU. Obě jsou u Shenzenu. Ta první je spojená přímo s vlakáčem v Shenzenu.
Kontroly probíhají v pohodě, víza musíte mít předem, před hranicemi máte možnost ještě vyměnit Octopus card za HK dolary a popř. si ty peníze utratit v pekárně a nějakém stánku se sladkostma nebo vyměnit za yuany.

Po východu už jste v Číně (gratuluji :)) a stojíte před vlakáčem, následujte anglicky (i čínsky) značené cedule, nebo následujte dav nebo se jednoduše zeptejte na vlak. (huo čé)

Nebo už si jděte za svým. Já si koupila SIMku na místě v jednom v vzdálenějších (a proto levnějších) stáncích.


Mě v Shenzenu čekala první zkušenost s pravými čínskými vlaky. Jízdenky je dobré si koupit předem, jde to online přes net, ale k tomu musíte mít čínskou platební kartu, takže je dobré někoho požádat nebo to risknout ale ne vždy budete mít štěstí (teda skoro nidky pokud chcete mít postel a ne stát celou cestu).
Náš cíl byl Guilin, tedy 13hod. ve vlaku přes noc. Ano postele byly super, i když jsou téměř dvojnásobek ceny sedačky (na které jsem taky strávila mnoho ze svých nocí ve vlacích, jelikož to peníze opravdu šetří) a je to mnohem dražší než stání, které sem neriskla nikdy. Ještě pak máte možnost DeLux postele, tam jsou v jednom kupé jen 4postele...


Takže vlaky máte "Hard Seat" a "Soft Seat" a pak "Hard sleeper" a "Soft sleeper". Bohužel já ani jednou nezažila Soft seat. má to být levnější než postel a přesto polohovatelné a pohodlné, bohužel je už skoro všechny ty vagony s tím vyřadily... Proto většinou máte jen "Hard sleeper" (viz fotky, - 3postele nad sebou, naproti sobě, s otevřenou uličkou) a "Hard seat" kde jsou sedačky, kde si sednou 3lidi vedle sebe, malinko místa ale levné a dá se přežít).

4


Ve vlacích je čisto, uklízejí fakt často a taky prochází s vozíky s jídlem, ovocem a vodou. Záchody jsou čisté (taky je uklízí) a celkově jsem těmi vlaky ráda jezdila.

Do Guilinu jsme dojeli jak jsme chtěli a potřebovali a včas. Na první den super.
Vlak mě stál 240RMB což je na 13hod a postel dobré :)

Po více než 11 měsících doma... a teď je čas to celé dopsat...

16. srpna 2013 v 18:36 | Kwítko |  ostatní
Nakonec mě přes všechny hranice (dříve nebo později) pustili, zvládla jsem celou naplánovanou trasu a cestu a dostopovala až domů. Mohu tedy teď říci, že jsem se z Asie dostala domů PO ZEMI a hlavně 90% cesty STOPEM.

Teď už snad konečněbudu mít postupně dost času na to, abych zde vypsala, popsala a dopsala jak se mi podařilo za poslední tři měsíce přestopovat a procestovat 6států za cca 600 amerických dolarů (12tisíc Kč).Po téměř roce jsem konečně doma :)