Jak zdolat Mount Kinabalu za jeden den? Aneb šetřením k trvalé invaliditě!

11. března 2013 v 15:50 | Kwítko |  Malajsie
Tak jsme ráno vyjeli kolem 9hod, a lehce po obědě jsme už dojeli do parku... všichni věděli kam jdeme tak sme nepotřebovali ani mapu nic a dovezli nás až k parku samotnému... tentokrát jsme stopovali i s Joshuou, místním klučinou kterého Laura a Basti už znali z předešléh výletu, takže sme udělali dvě dvojčky, ale i ve 3 to jde suprově.

Nejdříve jsme si našli ubytování, zapoměňte na předražené ubytko v parku, když se otočíte čelem k parku a dáte se doprava tak asi po 5minutách chůze najdete malý hostýlek, mají tam napsané "DORMITORY 20MYR", ale vlastně to nejsoujen dorms s postelemi ale celé pokoje a když ste 2 tak vám klidně dají celý pokoj za 40MYR (to je nejlevnější co dostanete v nejbližším okolí), my byli 4 a vzali sme si jeden pokoj pro 3 a řekli že mu dáme 60 za 3postele (3*20) a on souhlasil, takže nakonec nás to vyšlo na 15MYR/os/noc, je tam i intenret, teplá sprcha, obývák a ráno si tam můžete nechat i věci před výšlapem takže suprové.


Kinabalu park je středně velký park, vchod jen jeden, nic velkého ale nedá se přehlídnout. Vstupné prý nějaké je, ale nechtěl po nás nikdo nic když jsme vyšli dovnitř. Šli jsme hned k informacím se poptat jak je to s cenami...


Kinabalu hora ve 2 dnech - anebo nešetříme peníze ale nohy
pokud chcete na Kinabalu v klidu ve dvou denním výstupu jako to dělá každý není žádný problém, pokud dojedete do parku před objedem a pokud je počasí pohodové většinou vás nechají ještě začít, zkrátka musíte začít cca před 11hodinou ranní s prvním výšlapem. První část je přesně 6km, potom se dostanete do Laban Rata - místa kde budete nocovat, občas, když je sezona je lepší si ubytování zařídit předem, jinak pokud je to již plně zabookované nebudete moci s výšlapem ani začít.

Na první část prý nepotřebujete guida, zkrátka pokud máte ubytování můžete začít a domluvit si guida až nahoře v kempu, na druhou část už totiž guida potřebujete. Nás stál guide 128MYR (cca 750kč pro dvě osoby) a bylo nám řečeno že musí být 1 průvodce na maximálně dvě osoby, ale je možné že toto platí pouze ro jednodenní výšlap, kamarádka mi naopak řekla že se přidávali ke skupině v chatách nahoře a že to vyšlo mnohem levněji.


Každpádně, dejte si pozor ať při ubytování máte v ceně i vstup, občas to přeženou s cenou a permit ke vstupu si ještě platíte zvlášt... asi hodně záleží jestli si to děláte sami (platíte si zvlášt permit) nebo jako celý balíček (s permitem)...

cenově by to mělo být asi takto:
balíček:750MYR (potkali jsme týpka na našem hostelu který si bral balíček, ale i on říkal že jim musel připomenou že v ceně by měla být i permit)
bez balíčku: ubytování od 500-600MYR/noc/osoba záleží na sezoně a kdy si to bookujete, 100MYR permit/os, 128MYR guide (je možné že na 2 dny t bude dražší)

dohromady by to zkrátka mělo být kolem těch 700-750MYR za 2 dny výšlapu.


výhoda oproti jednodennímu výšlapu - nejste limitování časem, později se zmínim jak to bylo píšerné stíhat limity stanvené na jednodenní výslap... zkrátka první den máte na prvních 6km, a ve 2ráno začnete druhou část výšlapu která je už jen 2,5km, na ní máte další asi 4hod. jestli chcete stihnout východ slunce - dlaší výhoda, východ sllunce musí být úžasný!

nevýhody: dražší /asi trojnásobně!/, když je špatné počasí východ slunce nebude nic moc, v noci je opravdu zima takže výšlap bude opravdu nepříjemný a asi největší nevýhoda - doslova stovky lidí budou dělat sto samé co vy, akže zapoměňte na krásné fotky kde je jen příroda a vy, nejdřív bude tma a pak budou lidi...hodně lidí! u jednodenního výšlapu jdete v "špatnou hodinu" rpo turisty, takže jich jen potkáte pár kteří půjdou pomau proti vám z předešlého dne, ale s největší praděpodobnosti budete celou dobu jediní na trase...


Tak a teď tedy k tomu jak zvládnout výšlap na Kinabalu horu za třetinovou cenu, a za jeden den!


Musíte přijít do parku den předem, klidně i k večeru ale před 5hod. aby ještě měli otevřeno. Tak podeíšete a vyplníte nějaké formy ale ještě nic neplatíte. Řekněte že chcete jednodenní výstup, ale pozor, opravdu musíte být v kondici... není to žádná Lysá Hora a předem vás musím upozornit, je to jen jedno velké schodiště, krásná příroda po cestě to ano, ale na t budete mít jen čas zpátky (pokud nejste v extra super kondici) jinak je tam 3000schodů. Takže půjdete 3000nahoru a 3000schodů dolů... Schody jsou různé výšky, šířky a materiálu...

Hodně taky záleží na počasí, proto se předem nic neplatí, když bude počasí špatné tak se to ráno zruší.

Sraz budete mít ráno v 7hod. u informací, je lepší když tam příjdete o trochu dříve ať máte co nejvíce času na výšlap.
Ve zkratce, to na co máte během dvou denního výšlapu celý den máte v jednodenním výšlapu jen 3hod. V 7ráno vás taxi (za kterého zaplatíte 33MYR za 2osoby) na začátek a ušetří vám tím pár km šlapání... začnete zhruba v 7:20 a před 11am už musíte být v Laban Rata, nejlépe když tam budete 10:30 (podle toho co nám říkal náš průvodce).


Dole vás donutí podepsat, že pokud bude počasí příliš mlhavé tak musíte zpátky a poslouchat průvodce. Taky vám dají k podepsání časové intervaly které musíte dodržovat, a to je to kvůli čemu sem nemohla až na vrchol. Jeden časový itnerval je do 11hod na Laban Rata (to sem stihla), druhý je kdekoliv se nacházíte v 12-13hod. tak se musíte otočit a vrátit. Zkrátka pokud nedorazíte na vrchol do 13hod tak vás tam nepustí, musíte se totiž dostat zpátky dolů do 17hod. a průvodce ať ho prosíte jakkoliv vás nenechá jít směrem nahoru po 13hod.


Jak sem řekla jsou tam jen schody, cestou je celkem 7 stanovišť kde si můžete načepovat črstvou vodu, což je super, voda je zadarmo a nemusíte ji tahat sebou... stanovišt jsou ani ne kilometr od sebe. V druhé části ale je už jen jedno stanoviště a to je poslední check point v 7km, potom už jenom lezete na provazech a bez vody... a t je vtšinou část kde když nejste v čas vám guide řekne ať si uděláte fotky a že pujdete pomalu dolů... Já tam dorazila v 12:20, takže sem měla ješě asi 40min a on řekl, že je to asi ještě hodinu a půl na vrchol. hodinu když budu hodně rychlá a tím pádem že to nestihnu, řekl sice že pokdu chci můžu ještě kousek vylézt, ale že tam není níc jiného k vidění a jen se více unavím... a já byla opravdu K.O. ( i když kdyby tam byla naděje že mě ještě nechá lézt až k vrcholu tak bych šla) ale nakonec sem ještě kousek vylezla, a cca v 3800-3900 sem si udělala pár fotek a šla zpátky dolů. Poslední cedule před vrcholem je 7Km...


Každopádně výhled stál za to a i celý výlet byl suprový.
Celkové náklady na jednodenní výlet byly 187MYR (1100Kč) na osobu

v ceně je: 100Permit (prostě potřebujete povolení ke vstupu)
64průvodce/os
16,5 za taxi
7 MYR pojištění, to musíte zaplatit, já měla své vlastní ale stejně sem musela

takže jak vidíte mnohem levnější... stojí to za to už jen proto že nepotkáte lidi, užijete si výstup a když budete v kondici tak to i stihnete nahoru... Kdybych šla znova, šla bych znova jednodenní :)

Vrátili jsme se zpátky kolem 16hod. my pokračovali v cestování a ještě ten den stopovali do dalšího města, ale pokud budete mít ještě energii a budete chtít zůstat v okolí, před výšlapem jsme stopovali po okolí a je tam krásná čajová plantáž Sabah Tea a hezké malé městečka (Ranau apod) okolo, stojí to za návštěvu.

Jink Poring hot sprnigs klidně vynechejte, je to umle vytvořené a spíše zklamání... zapamatujte si taky že jako turisti máte všude 3* vyšší ceny...

Pokud budete mít štěstí tak občas mívají Raflensie v okolí (největší květiny na světě), my ale to štěstí neměli...
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama