Borneo- fakta, info a jak sem stopovala ve válečné zóně!

11. března 2013 v 14:17 | Kwítko |  Malajsie
Takže sem se opět vydala na jeden ze svých výletů, tentokrát byl cílem ostrov známý jako Borneo.

To že v mé destinaci vypukne zrovna válka proti teroristické skupině z Filipín sem opravdu nevěděla, a jak už to tak bývá postupně sem se to dozvěděla od stopařů... no co už :) přežila sem, zemřel asi 15policistů a 60teroristů... t jsem se taky naštěstí dozvěděla až později... a o co šlo? Filipínská teroristická skupina se rozhodla že řekne že Sabah (část Malajsie na Borneu) vlastně má patřit jim a tak začala válka, neboť oni pod záminkou bílé vlajky a vzdávání se zastřelili několik policistů, t naštvalo armádu a tu už pak nic nezastavilo a na další bílé vlaječky už nebrala ohledy, rozestřílela každého teroristu na kterého narazili... taky kvůli toho byly všude na cestách kontrly ozbrojených policistů a tak... no prostě si umím vybrat správný čas na cestování :)


Stát: ostrov je rozdělený mezi Malajsii, Brunaj a Indonésii
počet km: procestovala sem okolo 1000km
počet dní: 11dní
počet cestovatelů: 3 (já a hned na začátku jsem se přidala ke dvou němcům, holčina cestuje už rok, kluk půl roku)
způsob cestování: stopování a hlavně stopování! jednou autobusem :)
rozpočet: přesně sem utratila 3100Kč, VČETNĚ výstupu na Kinabalu!!!!!
měna (kurz): MYR v Malajsii, MYR=ringit=6kč, v Brunaji mají Brunajský dolar, 1dolar= 16kč

co musíte vědět? naplánujte si cestu, doprava je opravdu komplikovaná, skoro všude je džungle, cest je málo a pokud projíždítě ze Sabah do Bruneje tak si líznete 9vízových známek do pasu!!! takže hlavně ať máte místo (nebojte jsou malé a snaží se šetřit místem). Jakto, že 9? Bornejská Malajsie je rozdělena na 2 "podstáty" Sabah a Sarawac, a když projíždíte mezi státy tak dostanete nové razítko, íza se vám ale neprodlouží!!! takže stále máte celkem jen 90dní, každopádně kdykoliv projedete Brunejem, víza se automaticky prodlouží opět na dalších 90dní.

Brunej je drahý, není tam celkově nic moc co dělat, já sama tam byla jen 2dny a to vždy jen po půlce a ani nelituju nestráveného času...

Jinak pozor na sluníčko! Já dostala úžeh, trochu jsem to podcenila a tak sem měla celkem zkažené skoro 2dny! sluníčko opravdu pere a je silné :)

a stopování?? Jedna báseň!!!! jestli se nebojíte, jděte do toho! čekali jsme maximálně tak 5minut na auto! musíte na auta ale různě mávat a poskakovat, občas nerozumí jednoduchému gestu "palce nahoru" a tak kdyžž na ně zamáváte a jednoduše řeknete kam jdete, kýývnou na vás ať naskočíte na kapotu :)
občas po nás chtěli peníze, to jsme ale odmítli a oni nás občas vzali zadarmo a občas prostě odjeli... jde to zadarmo tak zkoušejte zkoušejte!

A nejlepší je to asi v Brunaji, jedna vražda za posledních 7let a tak se nedivte, že je to tam šíleně bezpečné a tak nás několikrát vzala muslimka, nebo mamča s miminkem a tak... beze strachu pohoda a kídek...


Jinak je ale všechno opravdu těžce dostupné, a všude se jede aspoň 7-10hod. takže plánujte pečlivě.


 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama