Phnom Penh, hlavní město a to je asi tak vše...

23. prosince 2012 v 6:45 | Kwítko |  Cambodia

Tak jsem přiletěla... Ráno jsem ještě dvě hodiny seděla u zkoušky a psala eseje o Sociální spravedlnosti, a pak už jsem jen v rychlosti doběhla na letiště a nasedla na letadlo směr Cambodia.

Tentokrát jsem měla plán celkem volný, nic moc jsem neočekávala brala jsem to spíš jako odměnu po zkouškovém...
Letenka mě vyšla asi na 3000Kč, což je na Kambodžu opravdu levné a tak jsem to koupila a ni o tom nepřemýšlela.
Když jsem si pak plánovala cestu tak jsem zjistila, že ono tam vlastně toho ani tak moc není (nebo tak to aspoň vypadalo) a všichni že prý jezdí jen do Siem Reap (a to je pravda, dobrých 98% turistů vidí jen hlavní město - kde přistane - an známé Angor Wat kde si pár dní chodí mezi chrámy a pak hurá zpět).

Každopádně já měla štěstí, v Phnom Penh sem si našla couchsurfera a tak sem si ani nic neplánovala.

Každopádně Siva - můj host - měl druhý den zkoušky a tak mi město ukázat nemohl. Zavolal ale místnímu kámošovi, který mě za 15US na motorce vozil celý den po městě.

Vzhledem k tomu, že ve městě není žádný veřejný transport a za vše budete platit minimálně 2 dolary (i za kratičkou cestu) tak doporučuju podobné řešení.


Jedna z věcí která byla hezká byl Wat Phnom (foto).
pokud máte omezený čas, o nic nepříjdete když nenavštívíte, ale pokud se snažíte naopak nějaký čas zabít tak takové fajn místo na relax.

Asi nejlepší a "must see" místa je škola S21 (muzeum genocidy) a poté hned killing fields... (vysvětlí vám nedávnou historii krvavých (rudých) khmerů, kteří vyvraždili skoro polovinu svého obyvatelstva (bezdůvodně - prostě paranoia)...

killing fields (místo/pole kde se vyvdaždilo několik tisíc lidí) - malé děti zabíjei tak že je házeli proti tomuto stromu...

Killing fields...

jedna věc je, že všude uvidíte lidi co po vás budou chtít peníze, což není zas tak speciální, horší je, že tady nejsou skromí, milí nebo bezbranní... Nejednou se mi stalo (dokonce i za doprovodu jiných lidí) že děti i dospělí chtěli peníze, byli schopní do vás i žduchnout popř. nadávat když jim nic nedáte. Děti s vámi půjdou i 10min po ulici. A smutné bylo že i na takovém traagickém místě, jako muzeum genocidy nebo "vraždící pole" ste mohli nějaké žebráky vidět.

Monument postavéný na počest zavražděných milionů...

Ve škole S21, ukážou vám kobky, místa kde je mučili a pak hodně fotek. Cítila sem se jako v Osvětimi. Khmerové byli takový jiný Hitler. Smutné je, že vraždení a vrahové byli ze stejné skupiny, vrstvy apod. a neexistoval jeden vůdce který to všechno vedl, bylo to spíše organizovana skupina. A vraždili všechny... Dokonce si fotili všechny před a po vraždě. Děs...

pravidla, podle kterých se museli vězni řídit.


tady už něco lepšího... Siva mě večer pozval na večeři, tak sme si dala nějaké pravé pouliční jídlo... dobrota za dolar :)
Wat Phnom

Dále se dá ještě navštívit muzeum a palác. Palác byl ale tentokrát zavřený protože král nedávno zemřel. A za muzeum se mi nechtělo utrácet 3US, prý tam ani nic moc není. Vstupy jsou celkem drahé (v porovnání s jinými zeměmi)...

Killing fields - 5US, Toul Sleng (S21) - 2US, Wat Phnom jen 1US ale je to jen park.


Já pak ještě strávila pár hodin v Russian market (trhy, něo jako takové ty typické trhy v Thajsku). Ceny sice levné, ale očekávala jsem přece jen něco levnějšího. Lidé sice smlouvají, ale když se jim zdá že už chcete slevu moc tak na vás sprostě kašlou. Protože do města proudí více a více turistů nesnaží se prodat něco za každou cenu, naopak, prodávají hlavně těm co si připlatí...

Central market je víceméně totéž jen dražší. Já si koupila "conversky" za 10US a velkou krosnu za 17US. Ale stálo mě to pot a krev.

Do Siem Reap se dá vedle Central Market koupit lístek na bus. Já jela s Paramoount Angkor express za 10US, trvá to asi 6-7hod. a vyjíždí se každou hodinu. Nejdříve v 7:30 ráno.

Bus byl v pohodě, hodně místa a celkem evropský standard :).
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama