Ubytování VŠUDE NA SVĚTĚ zadarmo i s místní kulturou

9. září 2012 v 11:02 | Kwítko |  Jak cestovat levně
Jak jsem slíbila, pokusím se tu házet rady jak cestovat levně (nejlépe úplně zadarmo)... a couchsurfing je velikou součástí většiny cestovatelů. (Takových těch pravých!) Je to něco jako seznam hotelů zadarmo! (a nic za to!)

O co jde?
Je to zkrátka databáze profilů lidí z celého světa (pevážně zkušených cestovatelů), kteří nabízejí svůj "couch" (matrace, postel, místo na zemi nebo celý pokoj) ve svém bytě. A to úplně zadarmo!

Jak to funguje?
Ve vyhledávači si zadáte místo, které se chystáte navštívit. Poté vám vyjede seznam lidí, kteří v dané lokalitě bydlí. Mezi nimi jsou takoví kteří a) mají volné místo b) zrovna cestuji c)místo volné nemají, ale provedou vás po městě/zajdou s vámi na kávu apod.
Vy jim potom pošlete žádost "couch" kde napíšete kdo jste, jak dlouho zůstanete a kdy chcete přijet a taky kolik vás je. Dotyčný (dotyční pokud jich je více) vám potom odepíšou jestli ano nebo ne a příadn vám pošlou přesnou adresu/telefonní číslo/dohodnou se kdy a kde vás mají vyzvednout např. z letiště apod.

Jak si "správně vybrat"?
To je jednoduché! Každý má svůj profil, na tom má napsané dostatek informací o sobě (někteří se zřejmě nudí a píši ta celé eseje!) často tam mají i fotky... Navíc každý píše jaké pohlaví upřednostňuje (v Arabských zemích kluci většinou upřednosňují kluky nebo holky jen když jste s přítelem - kvůli náboženství) nebo naopak některé holky upřednostňují holky neboť se bojí, že 2 cizí kluci v bytě jsou příliš nebezpeční... Také většinou píšou jak dlouho maximálně můžet zůstat a kolik lidí jsou schopni ubytovat.

Je dobré so pročíst jejich profily, a zbytečně se tak vyhnout psaní zpráv lidem, kteří vás nemůžou ubytovat. (Proč psát někomu, kdo píše že má jen 1místo, jestli ubytuje vaší skupinu 5lidí, že? Zbytečně je tím naštvete!)

U každého profilu je také napsáno jak často daný člen odpovídá na zprávy. Někdy je lepší napsat více lidem ve stejném městě, v případě, že vás někdo odmítne/neodpoví...
- v takovém případě se vyvarujte Ctrl C+Ctrl V a pište osobní emaily! Zahrňte něco z jejich profilu (jéé čau, já mam taky rád čokoládu a asijskou kulturu!)...

Nebezpečné? Naaaah
Není to nebezpečné! V žádném případě! U každého profilu také vidíte reference minulých ubytovaných popř. lidí kde daný člověk bydlel. Tyto reference si nemůže nikdo upravit nebo smazat! Takže přesně vidíte jaký typ člověka to je apod. Navíc existují i členové a "vyslanci" couchsurfingu ve všech větších městech. To jsou verifikovaní lidé (jejich adresa je zkontrolovaná jinými takovými členy), poznají se tak, že mají zelené V v jejich profilu.

Něco za něco? Musím taky ubytovávat?
NE! to je na tom to perfektní! Žádné něco za něco! Prostě jestli nechcete/nemáte příležitost nemusíte nikoho ubytovat a přesto můžete vy sami cestovat a bylet u ostatních!
V profilu si jednoduše zadáte (a můžete to kdykoliv změnit):
a)cestuji (=nemůžu obytovávat)
b)kafe (ŕádi se s lidmi setkáte a provedete je, ale neubytujete)
c) ubytuji (ale stále můžete odmítnout když vám někdo napíše)
d) otazník (=napiš a uvidíme...)

Co to obsahuje?
Je to vše na vás jak se domluvíte s vašimi hostitely... oni to většinou i dávají na profil... Když pracují většinou vás jen ubytují. Někteří provedou po městě, někteří povozí autem. Někteří vám dají mapu a doporučí místa kam zajít a večer s vám zajdou do hospody. Většina z nich i vaří a dá vám jídlo zadarmo :)
Občas je fajn když tam jste na delší dobu třeba taky něco uvařit nebo donést něco (nejlepší je pivo) z česka :)

Moje zkušenosti?
1) Moje první zkušenost byla v Londýně, kde jsem nechtěla s kámošem utrácet za hotel/hostel a našli jsme skupinku 5mladých studentů... ÚÚÚŽASNÉÉÉÉ! Měli jsme vodárnu, víno, jídlo... poradili nám kam se jak dostaneme a kam si zajít. Pokecali jsme a celkově to byl úžasný víkend.
2) Po druhé jsem já ubytovala Francouzsku u mě na kolejích ve Skotsku. Spala chudák na zemi (na pokoji je jen 1postel) ale byl to také úžasný víkend. Provedla jsem ji městem, zašly jsme někam na oběd. Na večeři mi ukázala nějakou francouzskou specialitu a dozvěděla sem se hodně o Japonsku (kde ona cestovala asi 3týdny)
3) Nejlepší zkušenost - 3 týdny strávné s bobmastickou holkou v Africe v Keni (Mombasa). Měla jsem vlastní pokoj, vlastní koupelnu, vařila sem většinou já neboť ona neumí vařit (ona mě zase zvala na jídlo pořád) pak měla auto a tak mi každý tyden uspořádala výlet a někam zavezla. (většinou zajímavé místa v Keni). Seznámila mě s místní kulturou (díky ní jsem nikdy neplatila "turistické ceny" naučila se trochu svahilsky a poznala super lidi). Byly to úžasné 3 týdny a určitě ji znova navštívím...


Takže jak to všechno udělat?
Stačí zajím na www.couchsurfing.org a udělat si profil! Tam už je vše vysvětlené!!!

ps. Maily se většinou píšou anglicky (v profilech těch lidí vidíte jakými jazyky mluví) občas můžete narazit na čechy žijící/studující v zahraničí tak těm pište klidně česky :))
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 evil-ash evil-ash | Web | 21. ledna 2013 v 17:35 | Reagovat

Moc zajímavé,ten profil si asi založím ajestli najdu odvahu tak to určitě zkusím:) Máš moc pěkné zážitky:)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama