Skotsko... aneb rozloučení se stopováním i Skotskem

2. září 2012 v 17:09 | Kwítko |  Skotsko
Letošní prázdniny jsem měla celkem nabité... Po zkouškách ve Skotsku se dostat aspoň na 2týdny domů do Čech a pak hurá do Afriky na 5-6týdnů. Po návratu domů oběhat všechny úřady a nutnosti před Hong Kongem a tak jsem byla ráda, že sem si našla aspoň pár dní na cestování stopem.

Plán byl jasný - rozlučka - se Skotskem, s Univerzitou, s nejlepší kámoškou (stopovala se mnou) a se stopováním samotným, neboť jak mi bylo již tisíckrát řečeno, v Číně se stopovat nedá... (ale já to stejně zkusím až budu mít příležitost!)

Trasa byla nejasná, cíl byl ovšem stanovem již na začátku - Aberdeen, mé milované Skotské město. Jelo se jak jinak než stopem.
Cesta tam:
Celková doba: 2,5 dne
Počet nocí strávených venku: 1
Počet Kilometrů: 2 538 km
Start: Frýdek Místek, CZ
Cíl: Aberdeen, Skotsko


Cesta zpět:

Celková doba: 1,25 + 0,5den
- kvůli zakončení olympiády jsme se rozhodly jet zpět ze Skotska přřes kanál do Francie busem, statisíce lidí odjíždělo z olympiády a my nechtěli být součástí zácp. Vyjeli jsme v noci, druhý den odpoledne jsme vysedli z autobusu ve Francii na pobřeží hned za trajektem. Od tama stopem do Strasbourgu kde jsme den zůstaly a pak jsme ráno vyjely směr domov. Tam jsme byly už kolem 17-18hod.
Počet kilometrů: 1639km stopem, 1055km busem
Trasa: Aberdeen (SCO) - Strasbourg (FR) - Frýdek Místek (CZ)

utraceno za cesty: 0

Nejhorší zážitek/zkušenost: když se nám hrozně milý a hodný řidič kamionu snažil pomoci a hodit nás dále než jen na dálnici na Prahu... Místo kam on jel bylo blíže Plzni a tím pádem to měla být i kratší trasa pro nás. Kratší byla, ale jen na mapě. Už jste někdy viděli kamion o 30t projíždět malinkým vesnickým mostem bez značení omezení hmotnosti? (normálně bývají tak kolem 7t)? My jo! A už jste se někdy v malé vesničce s neprůjezdnými cestami a samými objížďkami ztratili s kamionem?? (takovým tím fáákt velkým!) My jo! To co mělo trvat 1-2hodinky trvalo půl dne. No nic, pojedeme zkratkou - bude to sice delší, ale o to horší cesta, že?

Nejlepší zážitek/zkušenost: Těch je vždycky hodně... Zkusím vybrat dva "top top"...
1) to jsme si tak stály v Calais před nástupem na trajekt a naivně mávaly cedulkou s nakreslenou lodičkou. (no komu by se chtělo platit 35Euro za osobu, že?) Dozvěděli jsme se totiž (zašli jsme si na informace a vysvětlili, že jsme stopaři žádná věda v tom není) že cena za auto je daná, a počet osob v něm cenu nezmění, tzn. Když si stopnem auto, co už má lístek (i to co ho ještě nemá) tak nás můžou před nástupem nabrat a nikdo nebude nic platit. No a co se nestalo, nabral nás Brit v americkém autě od švýcarského kamaráda s německým psem. Nebo tak něco... Nejen, že nám zajistil bezplatnou přepravu po moři, ale svezl nás až do Londýna :)

taková vzpomínka na něj, v podobě malého rozhovoru: (při nájezdu autem na trajekt a kontrole pasů)

kontrola: Kdo jsou ti spolucestující ve vašem autě?
on: To jsou přátelé.
on: ehm.... možná spíš známí...
kontrola: to jsou ty dvěě stopařky?
on: není to ilegální, že? já věděl že je na to nějaký zákon ale nevím přesně jaký...
kontrola: ne, to je v pořádku..
...

2) druhý super zážitek začal v Londýně, někdy lehce po 2hod ranní. V beznaději jsme se zeptali jednoho řidiče kamionu (ti kamioňáci jsou prostě úžasní!) jestli nejede naším směrem. Řekl že za půl hodiny jede (měl pauzu) kousek naším směrem. Ptala se kámoška, která zapomněla že Britové měří v mílích a ne kilometrech, takže z 200km se vyklubalo 400km a co bylo nejlepší, ve 4 ráno, když kamion zastavil, řidič vyskočil, otevřel dveře jiného kamionu a domluvil nám stopa až do Glasgow :)

na trajektu :) krmení racků

Tak tohle je moje milovaná BFF (bí ef ef) (ˇbest friend forever) :D A ani mi nevadí, že má špinavé ponožky :)

Strasbourg, krásné to město :)

Občas se rozepíšu, občas budu dávat jen fotky, ty kolikrát mluví za vše... Navíc u těch starších výletů si už ne vždy hned vybavím všechny nej. Ty jsou sice nezapomenutelné, ale většinou se mi vynoří v paměti ve spojení s něčím úplně jiným :)
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama